Pridaj sa!

Nová Gorica/Gorizia 2025: Je čas žiť pestrý a slobodný európsky život

Späť na zoznam
16-09-2021

V Európe je mnoho miest, ktoré sú rozdelené na dve časti štátnou hranicou. Jedným z nich je Nova Gorica/Gorizia rozprestierajúca sa medzi Slovinskom a Talianskom. Ich EHMK projekt s označením „GO! Borderless“ (bez hraníc) je iniciatívou, ktorej cieľom je raz a navždy túto hranicu odstrániť. Maja Murenc, komunikačná manažérka mesta Nova Gorica/Gorizia 2025, vysvetlila, ako projekt pomohol spojiť mesto do jedného celku.

Ahoj, Maja! Predstav sa ako členka tímu a svoje mesto v niekoľkých vetách.

Som Maja z Novej Gorice a odkedy si pamätám, žili sme „cezhraničný“ život. Narodila som sa v Juhoslávii, vyrastala som v nezávislom Slovinsku, precestovala svet a skončila som späť v rodnom meste. Cítim sa Európankou a myslím si, že naše spoločné hodnoty sú založené na multikultúrnom rozvoji kultúry a jej dedičstva bez hraníc. Po rozdelení nášho regiónu po druhej svetovej vojne bola vybudovaná Nova Gorica, aby zažiarila spoza hraníc. Naša história a kultúra sú také odlišné, a predsa také prepletené. Mojím poslaním v projekte GO! 2025 je ukázať našim cezhraničným občanom, ako si tento jedinečný spôsob života vážiť a chopiť sa ho. A taktiež ukázať Európanom, že hranice sú preoovšetkým v mysliach ľudí. Myslím si, že Nová Gorica je dokonalým inkubátorom pre mladé generácie, aby zažili tento život bez hraníc z perspektívy Západu aj Východu.

O čom je váš EHMK projekt?

Ide nám predovšetkým o prekračovanie hraníc a obmedzení, najmä tých mentálnych. Naším sloganom je GO! Borderless, a to už navždy. Náš región bol mnohokrát rozdelený, je čas žiť pestrý a slobodný európsky život.

Aká je najväčšia zmena, ktorú titul EHMK doposiaľ priniesol vášmu mestu?

Priniesol veľa cezhraničných podujatí, workshopov a spoluorganizovanie podujatí oboma mestami. Za najdôležitejšie však považujem uvedomenie si bohatosti a jedinečnosti nášho cezhraničného života v Európe.

Ak by si mala vybrať to najlepšie, čo ti projekt priniesol do života, čo by to bolo?

Spoznala som mnoho talentovaných a vizionárskych ľudí, cítim sa privilegovane a zároveň vďačne, že sa od nich môžem denne učiť.

Aký je tvoj osobný „srdcový projekt“ Nová Gorica/Gorizia 2025?

Cezhraničné detské ihrisko. Myslím si, že naše deti sú budúcnosťou cezhraničného rozvoja a musíme preto pre ne vybudovať lepšie, multikultúrne prostredie. Našou myšlienkou je bojovať proti stereotypom a predsudkom pomocou „smart“ detských ihrísk, kde sa môžete hojdať medzi Slovinskom a Talianskom, skákať a hrať sa bez toho, aby ste museli myslieť na hranice.

DCIM\126MEDIA\DJI_0490.JPG

Čím je Nova Gorica výnimočná medzi slovinskými mestami?

Vždy bola ovplyvnená slovinskou a talianskou stranou. Náš región sa nachádza na rozhraní Álp a Stredomoria a táto rozmanitosť sa prejavuje v jedle, hudbe a kultúre všeobecne. Rozdelený bola jedine počas druhej svetovej vojny.

V Európe sa nachádza množstvo miest rozdelených štátnymi hranicami. Čo by ste týmto mestám poradila, ak by chceli nadviazať spoluprácu podobnú projektu Nová Gorica – Gorizia?

Využite rozdiely medzi vami ako výhody, spojte to jedinečné, čo sa nachádza na oboch stranách hranice, do jedného. Zjednoťte sa pomocou hranice – fyzicky aj mentálne.

Opíš obyvateľov svojho mesta tromi slovami.

Mnohojazyční, žijúci v cezhraničnom prostredí, podnikateľsky zmýšľajúci.