Pridaj sa!

Fínsky kandidát na EHMK Oulu 2026: Ak zmeníme kultúrnu klímu, z celej Európy sa môže stať lepšie miesto na život

Späť na zoznam
31-05-2021

Už o 2 dni – 2. júna sa dozvieme, ktoré z fínskych miest bude nositeľom titulu EHMK 2026! Teší nás, že vám môžeme predstaviť aj tretie kandidátske mesto – Oulu 2026. Hlavný koncept ich bid booku nesie názov “Cultural Climate Change” (Zmena klímy v kultúre), je o opätovnom, udržateľnom prepojení sa so svetom okolo nás a hlbšom, obnovenom pocite spolupatričnosti.

Za tím Oulu 2026 nám na naše otázky o kandidatúre, meste aj jeho zaujímavých miestach odpovedala Erika Riekki.

tím Oulu 2026, zdroj foto: Harri Tarvainen

Ahoj, Erika. Môžeš nám zopár vetami predstaviť seba a mesto Oulu? 🙂

Ahojte všetci! Moje meno je Erika, som jednou z produkčných členov tímu Oulu2026 a na starosti mám medzinárodné partnerstvá našich projektov.

Oulu je prírodou obklopené prímorské mesto s približne 250 000 obyvateľmi. Už dlhšiu dobu je známe skôr kvôli technológiám ako kvôli kultúre. Myslíme si, že je čas to zmeniť.

Koncept vášho finálového bid booku má názov “Cultural Climate Change”. Môžeš nám ho priblížiť?

Náš koncept Cultural Climate Change (Zmena klímy v kultúre / Kultúrna klimatická zmena) hovorí o opätovnom a udržateľnom prepojení sa s okolitým svetom a o novom / hlbšom pocite spolupatričnosti. Pomocou kultúry a umenia sa snažíme nájsť spôsoby, ako znovu zjednotiť ľudí, ako napomôcť ich psychickému rozpoloženiu a ako posilniť spoluprácu v celej Európe pomocou udržateľných systémov a riešení. Ak zmeníme kultúrnu klímu, tak sa môžu z Oulu, severného Fínska a vlastne z celej Európy stať oveľa lepšie miesta na život.

The Air Guitar World Championships – oslava lásky a mieru, Oulu 2019, zdroj foto: Sanna Krook

Čo bolo pre vás ako tím pri príprave projektu zatiaľ najväčšou výzvou?

Väčšina bežných ľudí má stále pomerne mylné predstavy o projekte Európske hlavné mesto kultúry. Nie všetci tak celkom rozumeli, o čo konkrétne v projekte ide a mnoho ľudí si myslelo, že v súťaži o titul bojujeme so všetkými európskymi mestami. Tieto nedorozumenia sme spočiatku museli objasňovať, no keď sme ľuďom vysvetlili, o čo v skutočnosti ide, získali sme ich podporu.

Ako ovplyvnil covid vašu prípravu kandidatúry? Priniesol nejaké prekážky či nové príležitosti?

Našu kandidatúru sme začali pripravovať už v roku 2017. Keďže sme začali takto skoro, mali sme dostatok času na návštevu mnohých miest po celej Európe a na budovanie osobných vzťahov. Je veľká škoda, že sme pre pandémiu v týchto návštevách nemohli pokračovať a spoznať všetky mestá. Vzťahy s našimi európskymi partnermi sme však neprerušili, prispôsobili sme sa a celú našu komunikáciu sme presunuli do online priestoru. 

Zoznámili sme sa s možnosťami, ktoré ponúkajú online technológie, čím sa nám zvýšil dosah a prístupnosť k novým komunitám či nápadom. Taktiež sme každému projektu v našom umeleckom programe vymysleli aj záložný plán v prípade podobnej situácie. Pandémia nás koniec koncov prinútila pozrieť sa na veci aj z úplne novej perspektívy.

zdroj foto: Kati Leinonen

Keby sme sa s tímom vybrali navštíviť vaše mesto na jeden deň, ktoré miesta by sme nemali vynechať?

Ak by ste mali na Oulu len jeden deň, tak jednoznačne najlepšou voľbou by bola cyklojazda po meste. Videli by ste tak sochu Toripolliisi, nádherný ostrov Pikisaari či prírodu Ainola parku. Deň by ste mohli zakončiť v saune plaviacej sa po rieke či plávaním v rieke samotnej. Oulu má tiež mnoho zaujímavých eventov počas celého roka, takže by som určite odporúčala pozrieť si, čo sa v meste deje v čase vašej návštevy.

socha Toripolliisi, zdroj foto: Kati Leinonen

Čo bude prvá vec, ktorú urobíte 3. júna – deň po vyhlásení fínskeho držiteľa titulu EHMK 2026?

Bez ohľadu na výsledok to bude deň plný emócií, no každopádne budeme potrebovať niečo na schladenie – buď si dáme ľadovú kávu alebo skočíme do mora. 🙂

zdroj foto: Sanna Krook

Prečo by Oulu malo získať titul EHMK 2026?

Oulu titul EHMK naozaj potrebuje. Počas ostatných pár rokov sme sa rozprávali s mnohými obyvateľmi mesta, počnúc deťmi, ktoré nám pomáhali pripraviť plány na zmenu kultúrnej klímy. Sú to plány, ktoré sú naozaj realizovateľné a keďže som súčasťou tímu tvoriaceho umelecký program, veľmi rada by som tieto úžasné a kreatívne projekty videla premenené na skutočné zážitky, z ktorých sa môžu tešiť obyvatelia celej Európy.

Ďakujeme za rozhovor, Erika!

Viac o kandidatúre Oulu 2026 sa dočítate na ich stránke oulu2026.eu.