Pridaj sa!

Fínsky kandidát na EHMK 2026 Saimaa-Ilmiö: Svet po pandémii potrebuje mier a udržateľnosť – veci charakteristické pre východné Fínsko

Späť na zoznam
07-05-2021

V tomto roku sa okrem jedného slovenského mesta stane držiteľom titulu Európske hlavné mesto kultúry aj mesto z Fínska. V najbližších rozhovoroch vám postupne predstavíme všetkých 3 fínskych finalistov aj projekty, s ktorými sa o titul uchádzajú. Na rozdiel od nás, vo Fínsku sú finálne Bid Booky (prihlášky) úspešne odovzdané a o víťazovi titulu sa rozhodne už toto leto. 

Za tím Saimaa-Ilmiö 2026 sme vyspovedali Anne Leinonen, ktorá má na starosti social media komunikáciu a podieľala sa tiež na dokončení finálneho Bid Booku. Ako bude vyzerať jej prvý deň po vyhlásení výsledku? Akú tému nesie ich projekt a aké miesta by ste pri návšteve mesta nemali vynechať? Čítajte ďalej. 🙂

Tím Saimaa Phenomenon 2026

Anne, váš projekt nesie názov Saimaa-Ilmiö 2026 (Saimaa Phenomenon 2026) a o titul sa uchádzate spoločne ako celý región, ktorý si za svojho zástupcu zvolil mesto Savonlinna. Predstav nám v krátkosti vašu spoluprácu. 

Áno, naša kandidatúra nie je len o meste Savonlinna. Celé to začalo ako spolupráca medzi východofínskymi provinciami Severné Savo, Južné Savo, Severná Karélia a Južná Karélia a okrem Savonlinny naša kandidatúra zahŕňa štyri centrálne mestá – Joensuu, Kuopio, Lappeenranta a Mikkeli. S provinciami je do nášho spoločného projektu zapojených všetkých 53 samospráv v regióne aj s ich mestami a takmer 700 000 obyvateľmi.

Na konci apríla ste odovzdali finálny Bid Book s hlavnou témou “Umenie žiť”. Môžeš nám tento koncept viac priblížiť?

Svet po pandémii potrebuje mier, jasnosť a udržateľnosť. To sú presne veci, ktoré charakterizujú východné Fínsko a život jeho obyvateľov. Vieme, ako žiť a radi by sme sa o túto zručnosť podelili so zvyškom sveta. A čo presne znamená “umenie žiť?” Naše umenie čerpá svoju silu z vody a lesa, aj keď si to my sami nie vždy chceme pripustiť. Najdôležitejšie umelecké hodnoty nášho programu sú preto autenticita, vzťah k prírode a cítenie.

les Savonlinna, zdroj foto: mesto Savonlinna

Aká bola najväčšia výzva, ktorú ste doteraz museli ako tím v projekte prekonať?

Dostať sa do druhého kola. S projektom sme začali v roku 2018, čo podstatne skrátilo náš čas na prípravu. Našťastie, mali sme dostatok nadšenia a vôle, čo ocenili ľudia aj regióny a podporili náš projekt.

Ako covid ovplyvnil vašu kandidatúru? Aké prekážky či príležitosti priniesla pandémia do vášho projektu?

Osobné stretnutia sa premenili na online stretnutia, čo sa nakoniec ukázalo celkom ako výhoda. Na naše stretnutia a workshopy sa vďaka tomu mohli pripojiť aj ľudia zo širšieho okolia. Pandémia priniesla tiež zmenu myslenia do nášho tímu: v kandidatúre sme chceli vyzdvihnúť unikátnu prírodu a kultúru nášho regiónu, no zároveň z toho neurobiť veľké divadlo. Zamerali sme sa preto na menší kultúrny program, ktorý je postavený na užšej spolupráci.

Do centra mesta sme si postavili unimobunku, ktorú sme využívali ako office. Aj počas tých najtemnejších období minulého roka sme sa však s ňou presúvali po mestských častiach, samozrejme dodržiavajúc aktuálne opatrenia, a príležitostne sme ju premieňali na výstavný priestor, štúdio na nahrávanie podcastov, či pódium pre rôzne vystúpenia.

Keby sme s tímom plánovali road trip po Fínsku a mali by sme možnosť stráviť 1 deň vo vašom meste, aké miesta by sme nemali vynechať? 🙂

Rozhodne stredoveký hrad Olavinlinna a Múzeum Riihisaari. Hrad je otvorený pre verejnosť a v júli sa tam konajú medzinárodne uznávané festivaly Savonlinna Opera Festivals a ďalšie sprievodné podujatia. Múzeum Riihisaari – Lake Saimaa Nature a Museum Centre ponúka rôzne zaujímavé tematické exhibície, ktoré sa oplatí navštíviť. V okolí jazera Saimaa je tiež veľa možností, ako tráviť voľný čas. Jazero sa nachádza hneď vedľa tržnice a na plavbu po jazere sa môžete vydať rovno z blízkeho móla.

Parník S/S Punkaharju, zdroj foto: mesto Savonlinna
Hrad Olavinlinna počas Illumination Festivals, zdroj foto: mesto Savonlinna

Čo bude prvá vec, ktorú urobíš 3. júna (deň potom, ako sa dozvieš, ktoré fínske mesto získalo titul EHMK)?

Rozhodne ten deň oslávim, no potom sa pustím naspäť do práce. Pracovať však budem s našou typickou východofínskou radosťou. S úsmevom ide všetko ľahšie. 

Prečo by vaše mesto / región malo získať titul Európske hlavné mesto kultúry 2026?

Mám pocit, že sme naozaj odlišní. Máme za sebou širokú regionálnu spoluprácu, celý program sme vybudovali zo vzájomných stretnutí a našich jedinečných skúseností. Titul Európske hlavné mesto kultúry potrebujeme viac ako ostatní európski kandidáti, keďže nám z regiónu odchádzajú obyvatelia a naša ekonomika klesá.

Anne, ďakujeme za rozhovor!

Viac o kandidatúre Saimaa-Ilmiö 2026 sa dozviete na webe saimaailmio2026.fi.