Pridaj sa!

Fínsky kandidát na EHMK Tampere 2026: Náš koncept “Equally European” je výzvou do tanca pre celú Európu

Späť na zoznam
19-05-2021

Pokračujeme v rozhovoroch s našimi fínskymi priateľmi a kandidátskymi mestami na EHMK! Ďalšie v poradí je mesto Tampere 2026, ktoré sa o titul uchádza spolu s okolitým regiónom. Koncept ich Bid Booku má názov Equally European (Rovnocenne európski).

Čo si pod týmto konceptom predstaviť? Aká bola zatiaľ najväčšia výzva, ktorú ako tím museli prekonať? Ktorú kaviareň by sme v Tampere rozhodne nemali minúť a čo znamená ich typické “Heittää talviturkki”?

Vyspovedali sme Claire Delhom, ktorá má v tíme Tampere26 na starosti medzinárodné partnerstvá. 

Tím Tampere 2026

Ahoj, Claire. Môžeš, prosím, našim čitateľom pár vetami priblížiť Tampere a jeho okolitý región?

Ahojte. 🙂 Tampere je najväčším fínskym mestom mimo oblasti hlavného mesta. Je to pôvabné miesto s industriálnym nádychom, vybudované medzi dvoma obrovskými jazerami (vo Fínsku ich je okolo 180 000) v okolí rieky Tammerkoski a jej spleti kanálov. Je tiež hlavným mestom oblasti Pirkanmaa.

Tampere Pispala, zdroj foto: Laura Vanzo

Váš finálový Bid Book sa nesie v téme “Equally European”, teda “Rovnocenne európski”. O čom presne je tento koncept?

Equally European je výzvou do tanca pre celú Európu. Rovnosť je jedným zo základných práv občanov EÚ, často ho však prehliadame. Našou témou a naším umeleckým programom chceme dostať do povedomia európanov práve témy ako sú rovnosť, diverzita a udržateľnosť. Hľadať spolu riešenia pre aktuálne aj budúce výzvy, ktorým čelíme ako na regionálnej a národnej, tak aj na európskej úrovni. Len pomocou spolupráce máme šancu vybudovať si silnú lokálnu aj európsku identitu, ktorá prepojí rôzne kultúry a spojí nás ako ľudí.

Čo bolo doposiaľ v projekte najväčšou výzvou, ktorú ste ako tím museli prekonať?

Tak ako v každom veľkom projekte, aj u nás je základom komunikácia. Počas prvej fázy sme si veľmi užívali osobné stretnutia s ľuďmi z rôznych komunít, no neskôr sme – asi tak ako všetci – museli nájsť nové spôsoby komunikácie a zvyknúť si na nové pracovné metódy, aby sme udržali produktivitu projektu. Jednou z najväčších výziev bolo vymyslieť, ako udržať aktívne a participatívne kontakty s umelcami, aktivistami, neziskovkami a ďalšími stakeholdermi z Tampere a celého regiónu, a to nielen v dôsledku Covid-19, ale aj kvôli tomu, že mozaika umelcov a aktívnych občanov, ktorú budujeme, je veľmi rozmanitá a komplexná.

Aj keď nám to zo začiatku mierne škrípalo, postupne sme sa naučili, ako dôležité je implementovať nové, modernejšie a udržateľnejšie stratégie a byť tak pripravení do budúcnosti.

Reštaurácia a sauna v Tampere, zdroj foto: Laura Vanzo

Ak by sme sa vybrali na roadtrip po Fínsku a mali by sme 1 deň aj na vaše mesto, ktoré miesta by sme určite nemali vynechať? 🙂

Začať by ste mali rozhodne kanálmi Tammerkoski, potom zájsť na kávu do Tramway Café na hlavnom námestí a určite sa zastaviť aj na výstave Finlayson Art Area, ktorá je pripomienkou industriálneho dedičstva nášho mesta. Prejsť by ste sa mali krásnou prírodou v lese Pyynikki a na vrchole kopca si dať tradičné fínske šišky munkki v Pyynikki café, ktoré je súčasťou rozhľadne s výhľadom na celé Tampere a množstvo okolitých jazier. Po ceste naspäť by ste nemali minúť štvrť Pispala, kde by ste sa mohli zastaviť sa na rýchlu saunu v Rajaportti sauna a cez historické Pispalan harju zamieriť rovno na koncert a drink na terasu do G Livelab, z ktorej je krásny výhľad na Tamperské kanály.

Čo bude prvá vec, ktorú urobíte 3. júna – deň po vyhlásení fínskeho držiteľa titulu EHMK 2026?

Heittää talviturkki! Inak povedané – skočíme do jazera a zhodíme našu zimnú srsť! 🙂 

Prečo by malo podľa teba Tampere získať titul fínske EHMK 2026?

Tampere26 chce do celej Európy šíriť ideu rovnosti tak, ako to vie len naše mesto. Európska únia je postavená na rovnosti a ľudských právach – a práve tieto hodnoty sú dnes ohrozené. Náš koncept a kultúrny program Equally European sa aktívne zameriava na prekonanie našich spoločných ekologických a spoločenských problémov, vyzdvihuje našu spoločnú európsku identitu, no tiež rozmanitosť našich kultúr. Chceme vzájomne zblížiť európske kultúry, zdolať bariéry a spoločne budovať budúcnosť, kde sú si všetci rovní. Už to nie je len o nás v Tampere. Týka sa to všetkých ľudí na celom svete. Nevieme sa dočkať, až budeme môcť ukázať kultúru nášho regiónu Pirkanmaa Európe, a zároveň priniesť viac európskej kultúry do Pirkanmaa!

Claire, ďakujeme za rozhovor.

Viac o kandidatúre Tampere 2026 sa dozviete na tampere26.fi.

zdroj fotiek: Laura Vanzo