Pridaj sa!

Učíme sa od najlepších! Návštevy a rozhovory s inými EHMK

Späť na zoznam
Zoom s Kallem Paasom, PR manažérom projektu Tartu 2024
07-09-2020

Príprava kandidatúry na Európske hlavné mesto kultúry 2026 začala v januári tohto roka. Keďže ide o obrovský medzinárodný projekt, našim prvým cieľom bolo nadviazať kontakt s mestami, ktorí už majú s EHMK skúsenosti.

V januári absolvovala naša projektová manažérka Irena Lehocká návštevu Košíc a stretla sa s riaditeľom projektu Košice 2013, Michalom Hladkým, s ktorým sa porozprávala o prípravách projektu, jeho realizácii, no aj o jeho dlhodobej udržateľnosti a súčasnom stave.

V apríli a máji sme plánovali zahraničné cesty do blízkych kandidátskych či úspešných EHMK, no kvôli obmedzeniam v súvislosti s pandémiou, sme ich premenili na dlhé konferenčné hovory – s projektovými manažérmi projektov Plzeň 2015, Kaunas 2022 a Tartu 2024. Tí nám pomohli uchopiť komplexnosť projektu, proces jeho prípravy a vystríhali nás pred najväčšími problémami, na ktoré pri projektoch narazili.

V lete sa nám konečne podarilo vycestovať – v júli sme navštívili Plzeň a stretli sa s tímom, ktorí pracoval na projekte Plzeň 2015. Previedli nás ich najväčším infraštruktúrnym projektom, ktorý vznikol vďaka podpore EHMK – Depo 2015. Ide o kultúrne a kreatívne centrum, ktoré vzniklo na mieste starého depa MHD.

V auguste sme zas navštívili maďarský Veszprém, ktorý je sesterským mestom Nitry a držiteľom titulu EHMK 2023. Zaujímalo nás najmä, aké projekty chystajú, ako je do projektu zapojený priľahlý región Balaton a ako ich prípravu ovplyvnila prebiehajúca pandemická situácia.