Pridaj sa!

V Tartu sa snúbi bohémska atmosféra s akademickým duchom

Späť na zoznam
26-08-2021

Estónske mesto Tartu získalo titul EHMK pre rok 2024. Spolupráca našich tímov bola doposiaľ veľmi plodná, aj vďaka podobnosti oboch miest: Nitra aj Tartu sú univerzitné mestá a približne rovnakú veľkosť. Viac o projekte Tartu 2024 nám prezradil projektový manažér Erni Kask.

Ahoj, Erni! Predstav seba ako člena tímu a svoje mesto.

Zdravím vás, som Erni Kask. Bol som vedúcim tímu Tartu 2024, keď Tartu získalo titul Európske hlavné mesto kultúry v roku 2019. Potom som založil nadáciu a bol som členom správnej rady. Okrem toho som sa staral o rozvoj programu, ktorého výsledkom je 25 veľmi zaujímavých projektov, ktoré boli prvýkrát uvedené v našej záverečnej prihláške a počnúc rokom 2022 sa môžu začať realizovať.

O čom je váš EHMK projekt?

Projekt je určený pre našich súčasných a budúcich kultúrnych aktérov: umelcov, organizátorov, inštitúcie a podnikateľov v kreatívnom priemysle. Je určený pre celé južné Estónsko: Mesto Tartu spolu s 19 juhoestónskymi obcami.

Akú najväčšiu zmenu doposiaľ priniesol titul EHMK vášmu mestu?

Mnohé z tém, ktoré sme zahrnuli do našej prihlášky, sú veľmi aktuálne už teraz: biodiverzita v mestských parkoch (projekt Curated Biodiversity), demokratizácia mestského priestoru (Car Free Avenue), zvyšovanie kapacít našich kultúrnych aktérov (Kultuurikompass Forum, medzinárodná konferencia, ktorá sa uskutoční 26. novembra). Tartu 2024 vnímame ako cestu, ktorá sa už začala.

Ak by si si mal vybrať to najlepšie, čo ti projekt priniesol do života, čo by to bolo?

Zážitok, ktorý sa podarí zažiť raz za život. Práve som si spočítal, že ak by som zostal pri projekte do konca roka 2024, bude to 8 rokov môjho života. To je významná časť.

„Tí, ktorí sa nechali ovládnuť čarom mesta, budú navždy cítiť akési neviditeľné puto s Tartu.“

Aký je tvoj osobný „srdcový projekt“ Tartu 2024 a prečo?

Ako koordinátor programu to, žiaľ, nemôžem povedať. Ale je veľa takých, ktoré považujem za veľmi výnimočné a ktoré sa v roku 2024 rozhodne oplatí zažiť.

Čím je Tartu výnimočné spomedzi ostatných estónskych miest?

Je to kombinácia bohémskej atmosféry a akademického ducha. Tí, ktorí sa nechali ovládnuť týmto čarom mesta, budú navždy cítiť akési neviditeľné puto s Tartu. Presne tak, ako sa to stalo mne pred desiatimi rokmi, keď som sa do Tartu zamiloval; paralelne s Tartu som sa zamiloval do dievčaťa, ktoré sa neskôr stalo mojou manželkou.

Opíš obyvateľov Tartu tromi slovami.

Inteligentní, priateľskí, kriticky mysliaci.