Pridaj sa!

EHMK Veszprém-Balaton 2023: Ľudia v meste začali myslieť globálnejšie

Späť na zoznam
01-07-2021

Titul Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) bol po prvýkrát udelený v roku 1985 Aténam. Odvtedy sa jeho držiteľom stalo vyše 60 európskych miest, medzi nimi aj naši maďarskí susedia a partnerské mesto Veszprém-Balaton 2023. Aj keď titul oficiálne spečatia až o 2 roky, celý proces kultúrneho oživenia mesta a regiónu už prebieha. Mesto Veszprém leží v západnom Maďarsku v Bakonskom lese a jeho hradná štvrť je charakterom veľmi podobná nášmu hornému mestu. 

Práve preto nás zaujímalo viac o projekte VEB2023 aj to, ako dokáže zisk titulu ovplyvniť život v meste a regióne či jeho obyvateľov. Na otázky nám odpovedala Rita Berzevici. 

Ahoj, Rita. Mohla by si pár vetami priblížiť našim čitateľom mesto Veszprém a tvoju prácu na projekte VEB2023?

Ahojte. Som Rita a pracujem ako marketingová manažérka tímu VEB2023. K tímu som sa pripojila v marci a vrhla som sa na úlohy v oblasti sociálnych médií a webových stránok. Baví ma pracovať s toľkými rôznymi ľuďmi a kreatívnymi mysľami a ako zarytá lokálpatriotka som nesmierne šťastná, že môžem byť súčasťou tejto veľkej výzvy, ktorou je formovanie novej pozície Veszprému a regiónu Bakony-Balaton ako jedného z najdôležitejších kreatívnych a kultúrnych regiónov v Maďarsku. Veszprém je nádherné mesto, čo sa týka prírody aj historického dedičstva, i keď, úprimne, niekedy je trochu ospalé. Musíme miestnymi obyvateľmi “zatriasť” a umiestniť naše mesto a jeho región na európsky horizont.

O čom je váš EHMK projekt?

Sloganom našej iniciatívy je “Zažiar! Oslavujeme kreativitu!” Našou misiou je teda vytvorenie novej pozície Veszprému a regiónu Bakony-Balaton ako najkreatívnejšieho a najkultúrnejšieho regiónu v Maďarsku.

S pomocou našich lokálnych kultúrnych produktov, mesta a regiónu pritiahneme pozornosť Európanov, čím nielen vylepšíme imidž mesta, ale pomôžeme i zvýšiť efektivitu nášho lokálneho kreatívneho priemyslu a celkovú atraktivitu pre turistov.

Máme stanovené kľúčové hodnoty, ktoré sa odrážajú v našich programoch, čo znamená, že každý program/projekt musí spĺňať tieto základné očakávania:

Budovanie komunity prispieva k prepojeniu roztrieštených a nekomunikujúcich sociálnych vrstiev.

Dobrovoľníctvo: zapájanie komunity a pomoc obyvateľom regiónu pri získavaní nových skúseností.

Tradícia: podporuje rozvoj projektov a plánov na zlepšenie s ohľadom na miestne hodnoty.

Inovácia: stimuluje kultúrny a ekonomický dopyt po regióne produkciou nových trhových tovarov a duševných produktov.

Udržateľnosť: realizujeme vývoj, ktorý pomáha modernizovať región spôsobom, slúžiacim dlhodobým environmentálnym a hospodárskym záujmom regiónu.

Baumann photo

Aká je doposiaľ najväčšia zmena, ktorú priniesol titul Európske hlavné mesto kultúry do vášho mesta či regiónu?

Ľudia žijúci v meste začali myslieť globálnejšie a podarilo sa nám vytvoriť mnoho nových dôležitých prepojení a spoluprác. 

Ak by si mala vybrať najlepšiu vec, ktorú ti tento projekt priniesol do života, čo by to bolo?

Že som sa presťahovala späť do svojho rodného mesta a stala sa súčasťou jeho najväčšej misie.

Čo je tvoja najväčšia srdcovka projektu Veszprém-Balaton 2023 a prečo?

Tzv. “Street look manažment”. Vyzývame v ňom obyvateľov otvoriť si svoje jedinečné obchodíky v centre mesta, vďaka ktorým sa vráti život a ľudia nielen do prázdnych obchodov, ale i do celého nášho milovaného mesta.

Ak by si mala opísať ľudí vo vašom meste 3 slovami, aké by to boli? 

Ospalé skryté poklady.

Ďakujeme za rozhovor, Rita!

Viac o celom projekte, jeho aktivitách a kultúrnom programe sa dozviete na webe veszprembalaton2023.hu/en.

Foto: Bálint Kovács Photography